Kto nie śpi w łóżku ręką w górę! Wiadomo, że nawet pies śpi, mniej lub bardziej oficjalnie, ale śpi. Więc tym bardziej nam, prawowitym posiadaczom łóżek, temat obcy nie jest. A jest się nad czym zastanawiać, zważywszy na to, że sporo czasu w łóżku spędzamy. Chcemy zatem z jego strony wygody, ale też, a może przede wszystkim, zadbania o nasze zdrowie.
Rozmiar ważny, ale nie najważniejszy
Przystępując do zakupu łóżka stajemy przed dylematem na co zwrócić uwagę, czym się kierować. Bo łóżko to przecież i materac i stelaż, no ale też wysokość, szerokość, to z czego jest wykonane. Trochę tego jest. Na początek należy rozważyć, czy spać będziemy w nim sami czy z kimś. To pytanie po to by ukierunkować poszukiwania pod kątem rozmiaru. Tu też należy wziąć pod uwagę wielkość sypialni. Dla samotnych albo w niewielkich sypialniach rozmiar 200x200cm może być lekką przesadą, choć niektórzy lubują się spać w takich nawet w pojedynkę. Jednak formalnie uznaje się, że:
łóżka jednoosobowe występują w rozmiarach: 80×200 cm, 90×200 cm, 100×200 cm i 120×200 cm,
łóżka dwuosobowe to takie o wymiarach: 140×200 cm, 160×200 cm, 180×200 cm,
łóżka małżeńskie zaczynają się od rozmiaru 160×200 cm.
Długość łóżek, jak można zauważyć, jest taka sama dla wszystkich szerokości. Jeśli więc ktoś jest wyższy niż 180cm, może odczuwać mniejszy komfort niż niższe osoby. Może wtedy zamówić sobie łóżko na wymiar.
Materac rzecz święta
Kolejny krok w wyborze to materac, a to temat na osobny artykuł. To tak naprawdę od niego zależy wygodny i zdrowy sen. Żeby zapewnić kręgosłupowi regenerację ważne żeby dobrać odpowiedni. A to wcale nie oznacza, że ma być twardy. Tak naprawdę materac powinien być dobierany indywidualnie i naturalnie dostosowywać się do krzywizn kręgosłupa. Powinien być o 20 cm dłuższy od osoby, dla której jest przeznaczony. Osoby cięższe powinny wybierać twardsze modele materacy, a lżejsze bardziej miękkie. Materace dzieli się na 1-,3-,5-, i 7-strefowe, co oznaczać ma, że dają odpowiednie podparcie dla głowy, szyi i barków, lędźwi, bioder, ud, łydek i stóp. A wybierać mamy w czym bo na rynku dostępne są zarówno materace lateksowe, kieszeniowe i piankowe. W temacie materaca dużo jest wątków do rozpatrzenia, czy kupić drogi czy tani, jaki pokrowiec dobrać, czy z kokosem czy nie i jeszcze trochę pytań przed nami. Warto poszukać podpowiedzi u sprzedawcy, a w przypadku jakichkolwiek dolegliwości zdrowotnych u ortopedy.
Jak materac to i stelaż
Dlaczego jedno bez drugiego nie ma sensu? Bo jedno wspiera właściwości drugiego i dopiero ta para daje możliwość pełnego korzystania z atrybutów zarówno materaca, jak i stelaża. Można zastosować najtańsze rozwiązanie w postaci wypełnienia ramy łóżka płytą, na której będzie leżał materac. Jednak to rozwiązanie nie jest ani zdrowe, ani wygodne. O wiele lepszym jest zastosowanie stelaża w postaci drewnianych listewek, lekko wygiętych i połączonych ze sobą. Ważna jest gęstość rozstawienia i elastyczność listewek. Im ich więcej, i mniejsze są odstępy między nimi, tym lepiej. Niektóre stelaże dają możliwość regulacji twardości.
Z czego łóżko?
Drewno wydaje się najlepszym materiałem, gdyż zapewnia trwałość, wytrzymałość łóżka, ale i zdrowie śpiącego. Najczęściej polecany jest dąb, najbardziej odporny na uszkodzenia. Sosna natomiast polecana jest dla alergików. Posiada bowiem właściwości hamujące wirowanie kurzu w pomieszczeniu. Nie skreślamy oczywiście tak od razu łóżek wykonanych z płyty MDF, pod warunkiem, że jest ona dobrej jakości. Łóżko wtedy też może być wytrzymałe. Niewątpliwie wytrzymały będzie też metal. Takie łóżka są całkowicie odporne na pękanie i odpryski, czy też wysoką wilgotność i duże obciążenie. Różnorodność modeli jest ogromna, od nowoczesnych, prostych form, po zdobione ażurowymi konstrukcjami. Oczywiście nie zapominamy o łóżkach tapicerowanych, których do wyboru, jeśli chodzi o kolory, kształty, materiał wykonania, mamy całe spektrum. Możemy wybierać w tych z tkanin, weluru, alkantar, rozmaitych skór. O odcieniach i wzorach nie wspominając. Takie łóżka mające miękkie obicie są bezpieczne, bo nie mają ostrych krawędzi, amortyzują uderzenia. Wadą ich jest podatność na zagniecenia, otarcia czy wsiąkanie rozlanych płynów czy innych spożywczych zabrudzeń. Choć wiele nowoczesnych tkanin jest odporna na tego typu wydarzenia.
Stylowe łóżko
Jaki styl dominować będzie w naszej sypialni? Odpowiedź na to pytanie determinuje to na jaki charakter łóżka się zdecydujemy. Łóżko w stylu skandynawskim będzie jasne, duże i miękkie, wykonane z naturalnych materiałów. Lubując się w stylu kolonialnym wybierzemy ciężkie drewniane, rzeźbione ramy oraz bogato zdobione, ciężkie narzuty i poduszki. Łóżka industrialne to proste metalowe ramy lub metal w połączeniu z surowym drewnem. W stylu prowansalskim również dominuje prostota, ale bardziej oparta o drewno czy płytę MDF. To łóżka skromne, przeważnie białe, z prostym zagłówkiem, czasem łukowatym. Bez specjalnych zdobień. Natomiast dla tych, którym znudziła się sypialnia, chcą ją urozmaicić z fantazją, doskonały będzie styl boho. Trochę hippisowski, patchworkowy, połączenie tego, co na pierwszy rzut do siebie nie pasuje.
Tak naprawdę temat wyboru łóżka wciąż pozostaje niewyczerpany. Bo jeszcze pytanie o zagłówek – szczególnie dla tych, którzy lubią czytać. Albo o samą wysokość bo to też indywidualna kwestia. Choć przyjęło się, że optymalna wysokość górnej płaszczyzny materaca to 40-50 cm, to przecież wszystko zależy od naszego wzrostu i sprawności kręgosłupa. Niektórzy wybiorą wysokie łóżka kontynentalne, innym nie będzie przeszkadzała wysokość prawie że samego materaca i zdecydują się na tzw. łóżka japońskie. Do tematu łóżka zatem, należy przystąpić ze sporym wyprzedzeniem czasu i nie żałować sobie próbowania różnych łóżkowych wariantów w sklepie. Bo sama teoria tu to za mało.