Beżowe i brązowe meble kuchenne

Meble kuchenne beżowe to – obok bieli, czerni i szarości – klasyka gatunku. Kuchenne aranżacje oparte na rozmaitych tonach beżu i brązu to rozwiązanie ponadczasowe i pasujące do niemal każdego wnętrza. Niektórym wydawać by się mogło nijakie i mdłe, ale odpowiednio zaprojektowane – będzie czarować swoim urokiem. Beże i brązy to kolory, które bardzo wdzięcznie łączą się z innymi barwami, dając każdorazowo inne rezultaty. Nie są zarezerwowane jedynie do statecznych i poważnych wnętrz, ale mogą być świetną bazą i tłem dla szalonych wnętrzarskich pomysłów.

Beżowe meble kuchenne

Pod tym pojęciem najczęściej kryje się kuchnia bardzo spokojna wizualnie. We współczesnym wydaniu to najczęściej szafki kuchenne z beżowymi frontami (prostymi lub ramiakowo-płycinowymi), połączone z kamiennym blatem i taką samą okładziną na ścianie. W najbardziej eleganckiej odsłonie – z marmurem i z dodatkami w kolorze matowego złota. W beżowej kuchni otulonej marmurowymi blatami pysznią się więc złote uchwyty, baterie zlewozmywakowe, a nawet sztućce czy inne akcesoria. Ważne jednak, by zachować przy tym balans i nie popadać w dekoracyjną przesadę, gdyż zamiast efektu wyrafinowania możemy uzyskać efekt odpustowej tandety. Dla tych, którym taka ugrzeczniona wersja wydaje się zbyt mdła, dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie mocnego akcentu kontrastowego – może to być ciemny ciąg szafek górnych, ciemny blat lub ciemne meble np. na wyspie kuchennej. Dobrym posunięciem będą też wtedy wyraziste lampy, które dodatkowo zaakcentują i podkreślą charakter pomieszczenia. Miłośników natury i stylu boho zachwyci połączenie beżu z drewnem – czy to w postaci szafek górnych, czy blatu. Wazon z bukietem suchych traw uzupełni aranżację, podkreślając przynależność do natury. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, piorunujące wrażenie robi kuchnia utrzymana w jednej tonacji, ale z zastosowaniem różnych faktur. I tak: beżowa kuchnia połączona z blatem o podobnym nasyceniu kolorystycznym, z dodatkami utrzymanymi w tej samej tonacji, pozwoli uzyskać niezwykle wysmakowaną aranżację. Warto tę elegancję podkreślić grubymi, mięsistymi zasłonami w tym samym kolorze, rezygnując przy tym z innych dodatków. Optymalnie, jeśli zastosowane uchwyty kuchenne będą bardzo subtelne lub nie będzie ich wcale – w tym przypadku minimalizm da maksymalnie dobry efekt.

Beż i kolor – mariaż klasyki i awangardy

Beż pięknie komponuje się również z innymi barwami. Serca projektantów skradło w tym sezonie połączenie beżu z szałwiowym odcieniem zieleni. Nic dziwnego – to wyjątkowo udane zestawienie wnosi do kuchni wrażenie ciepła i spokoju. Najlepiej prezentuje swe wdzięki na frontach ramiakowo-płycinowych, ale na frontach prostych również nie będzie wyglądać źle. Złote lub miedziane dodatki oraz drewniany blat podkreślą sielski charakter tego połączenie kolorystycznego.
Równie intrygujące wydaje się zestawienie beżu z różnymi odcieniami koloru niebieskiego. Nieważne, czy będzie to zgaszony błękit, kolor wzburzonego morza, granatu nieba czy lazurowy z kroplą koloru szarego – każdy z nich będzie pięknie współgrał z beżem. Niezwykle harmonijne połączenie daje zestawienie ze sobą beżu i szarości. To kompozycja, która mogłaby się wydawać wyjątkowo nieudana i mdła, w rzeczywistości stanowi nad wyraz udany mariaż barw z rodziny ciepłej i zimnej.
Osobom poszukującym większych wrażeń kolorystycznych z pewnością spodoba się połączenie beżu z mocniejszymi kolorami: czerwienią, turkusem, różnymi odcieniami rudości czy musztardową żółcią. Taki wybór warto jednak przemyśleć i zastanowić się, czy jest to chwilowa zachcianka, czy rzeczywista potrzeba i przyjemność czerpana z przebywania wśród intensywnych barw.

Brąz i jego odcienie

Brąz w kuchni może występować nie tylko jako jednobarwne fronty, ale przede wszystkim różne odcienie drewna na różnych elementach zabudowy kuchennej. Najbardziej znaczące będą oczywiście szafki kuchenne, które mają największy wpływ na całościowy obraz kuchni. W zależności od zastosowanego gatunki drewna i intensywności jego wybarwienia, możemy uzyskać kuchnię w skali od jasnego do ciemnego brązu. Również płyty laminowane oferują szeroki przekrój dekorów drewnianych, co daje bardzo duże możliwości aranżacyjne. Kolejnym brązowym elementem w kuchni może być blat – drewniany lub laminowany. Warto pamiętać, by nie łączyć ze sobą zbyt wielu dekorów drewna w jednym pomieszczeniu, tylko zestawić z inną barwą lub fakturą. Jeśli wybieramy szafki i fronty drewniane, wtedy warto je zestawić z blatem o rysunku kamienia. Z kolej jednobarwne szafki świetnie będą prezentować się z drewnianym blatem, a nawet okładziną ścienną. Kolory ścian w kuchni do brązowych mebli również dają nam szerokie możliwości aranżacyjne i pozwolą uzyskać doskonałe efekty pod warunkiem, że będziemy się trzymać kilku zasad. Przede wszystkim zrezygnujmy z krzykliwych, jaskrawych kolorów farb na ścianach – dużo lepiej będą się prezentować odcienie stonowane. Warto również dopasować intensywność kolorów do zabudowy kuchennej: przy jasnych meblach możemy pokusić się o ciemne tło dla nich. Do ciemnych mebli lepiej wybrać jasną farbę na ścianę – w przeciwnym razie pomieszczenie zrobi się ciemne i nieprzyjazne, a całość wyglądać będzie ciężko i przytłaczająco.

Dla kogo beżowe i brązowe kuchnie?

Beżowe i brązowe meble kuchenne doskonale wpiszą się w każdy styl wnętrza. Odpowiednio zaaranżowane, okraszone odpowiednimi dodatkami, stworzą kuchnię marzeń dla swojego właściciela. Kuchnie beżowe i brązowe są również doskonałą bazą wyjściową w mieszkaniach czy lokalach wynajmowanych – stanowią podstawę, którą przyszły lokator może uzupełnić o interesujące go akcesoria, w ten sposób tworząc spersonalizowane wnętrze. Co ciekawe, dodatki wymieniane sezonowo, inspirowane np.porą roku mogą całkowicie odmienić obraz kuchni. Nic więc dziwnego, że beżowe i brązowe kuchnie są tak lubiane. Dzięki temu, że są wyjątkowo wdzięczne do aranżacji, ponadczasowe i łatwo poddające się wszelkim zmianom – są chętnie wybierane przez ludzi w każdym wieku.

 

 

Marta Langner
Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.