Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak powinna być urządzona współczesna kuchnia, bo ile osób, tyle gustów. Wszak nie jesteśmy tacy sami. Różnimy się nie tylko powierzchownością, ale przede wszystkim wnętrzem, którego ważną składową jest między innymi poczucie estetyki. Różne są również nasze upodobania oraz przyzwyczajenia, które w dużej mierze kształtować będą obraz przyszłej kuchni. Równie istotne wydają się nasze dotychczasowe doświadczenia i skojarzenia (pozytywne lub negatywne), których odbiciem może stać się otaczające nas wnętrze.
Meble kuchenne nowoczesne – dla wielbicieli współczesnego wzornictwa
Meble kuchenne nowoczesne to z pewnością doskonały wybór w nowym budownictwie, gdzie królują proste, surowe bryły. Szczególnie dobrze będą się prezentować w otwartych przestrzeniach, nie ograniczonych ścianami czy innymi elementami konstrukcji budynku. Takie nowoczesne meble do kuchni charakteryzować się będą prostymi, najczęściej jednobarwnymi frontami połączonymi z blatem wykonanym np. z Corianu, spieku, stali, konglomeratu lub ich dobrych imitacji. W kuchniach nowoczesnych rzadko stosuje się blaty z rysunkiem drewna, które mogłyby nadmiernie ocieplać wizerunek nietradycyjnej kuchni. Nowoczesnej zabudowie towarzyszyć będą płytki podłogowe w dużych formatach, naturalne deski podłogowe lub np. panele winylowe o niezbyt ciepłej kolorystyce, szkło, stal, polerowany kamień. Do tego niewiele elementów dekoracyjnych – kuchnie nowoczesne to raczej kuchnie proste, wręcz ascetyczne, bez zbędnych bibelotów i zbieraczy kurzu.
Jeśli naszym wyborem będą nowoczesne meble kuchenne połysk na frontach sprawdzi się tu wyśmienicie. W dużych, dobrze oświetlonych światłem dziennym pomieszczeniach meble kuchenne z połyskiem dają spektakularny efekt: dodatkowo odbijają światło, optycznie powiększając pomieszczenie. Z kolei meble kuchenne matowe to światło pochłaniają, nie dając efektu zwierciadlanego. Jeśli więc zależy nam na efekcie „WOW!”, to lepszym wyborem będzie kuchnia w połysku. W przypadku trudności z wyborem stopnia połyskliwości frontów, można pokusić się o zastosowanie obu opcji. Meble kuchenne dwukolorowe odchodzą powoli do lamusa – ich miejsce zajmują kuchnie jednokolorowe, ale o zróżnicowanej połyskliwości wykończenia powierzchni i odmiennych fakturach. Tym samym w jednej kuchni spotkać można fronty matowe i w połysku, nierzadko połączone również z frontami ramiakowo – płycinowymi w tym samym kolorze. To totalne zróżnicowanie w obrębie jednej kolorystyki sprawia, że kuchnia nie jest monotonna, tylko co krok przyciąga wzrok.
Należy przy tym pamiętać, że nowoczesna forma mebli kuchennych to raczej niezbyt dobra opcja w mieszkaniach kamienicznych czy starych domach – stare budownictwo i nowoczesna kuchnia nie idą ze sobą w parze. Ich połączenie stanowić będzie pewien dysonans i może wywoływać estetyczny zgrzyt. W przypadku starych domów lepiej więc sprawdzi się kuchnia klasyczna lub retro.
Kuchnia klasyczna – zawsze na czasie
Mówiąc o kuchni klasycznej, najczęściej przywołujemy na myśl ciężkie, drewniane meble kuchenne, w kolorze stopniowo starzejącego się dębowego drewna – z roku na rok coraz ciemniejszego. Ten obrazek to jednak kwintesencja ponadczasowości tego stylu: tu nie ma udziwnionych form i elementów niekonwencjonalnych. Tu przeważa klasyka i tradycyjne, sprawdzone rozwiązania. Nie znajdziemy tu również detali modnych przez chwilę – w przypadku stylu klasycznego nie sposób w ogóle mówić o modzie. Styl klasyczny opiera się chwilowym trendom i jest absolutnym przeciwieństwem chwilowych szaleństw i awangardy. Styl klasyczny to elegancja, wyrafinowanie i styl. Cechuje go zastosowanie trwałych materiałów wysokiej jakości, takich jak drewno czy kamień. W kuchniach klasycznych zauważalna jest symetria oraz nierzadko obecność elementów ozdobnych, takich jak rzeźbione gzymsy, bogato frezowane fronty czy wyszukane uchwyty meblowe. Przeszklenia w szafkach często uzupełnione są o dekoracyjne szprosy.
Drewniane meble kuchenne to baza klasycznej kuchni – tradycyjne, solidnie wykonane, będą służyć swojemu właścicielowi na długie lata. Choć dziś meble z litego drewna są rzadkością, są godnie zastępowane przez meble fornirowane. Pewnym substytutem kuchni klasycznej mogą być również meble kuchenne w kolorze drewna, ale wykonane z płyty laminowanej – oczywiście będzie to tylko zamiennik mebli drewnianych. który daje dużo mniej możliwości aranżacyjnych, ale jest bardziej przyjazny dla portfela. Trzeba pamiętać, że z płyty laminowanej da się wykonać jedynie płaskie fronty – nie ma więc mowy o żadnych frezowaniach czy innych zdobieniach. Elementami, które pomogą trochę nadrobić te stylistyczne braki, mogą być pozostałe charakterystyczne detale w postaci ozdobnych uchwytów czy przeszkleń ze szprosami. Bardzo istotne jest również tło: jasne, stonowane, bez krzykliwych barw. Nie ma tu więc mowy o pomarańczowych ścianach czy tapecie w pstrokate wzory. To ściany mają stanowić tło dla zabudowy kuchennej – nigdy odwrotnie. Dopełnieniem całościowego obrazu klasycznego wnętrza będzie kamienna podłoga i elementy wykończenia wysokiej jakości: ceramiczny lub stalowy zlew osadzony w kamiennym blacie, mosiężne baterie zlewozmywakowe oraz mięsiste tkaniny.
Najbardziej charakterystycznymi odłamami kuchni klasycznych są kuchnie w stylu angielskim i prowansalskim, które całymi garściami czerpią ze stylu klasycznego, dodając charakterystyczne dla siebie pierwiastki. W przypadku stylu angielskiego będzie to dominująca biel, bogate zdobienia, rozwiązanie sprzyjające wygodzie i komfortowi użytkowania, duża ilość bibelotów, tkaniny z charakterystycznym nadrukiem (najczęściej kwieciste lub ze scenkami rodzajowymi), niezabudowane półki ścienne, wolnostojące kredensy. Styl prowansalski to z kolei biel, ażury, przeszklenia, przecierki, często łączone fioletem i zielenią, co przywołuje na myśl pola lawendy na południu Francji. Krótko mówiąc: w Prowansji jest bardziej sielsko i wiejsko niż w Anglii, jednak niezależnie od obranego kierunku, klasyczne meble kuchenne obronią się zawsze.
Meble kuchenne retro – czyli wspomnienia minionych lat
Urządzenie kuchni w stylu retro to swoista podróż do przeszłości. Meble kuchenne w stylu retro nawiązują swoim wyglądem do lat 50., 60. i 70. – u niejednej osoby przywołując całą masę wspomnień. Być może dlatego stylowe meble kuchenne nawiązujące swoim charakterem do minionych lat są tak popularne. Do znaków rozpoznawczych stylu retro zaliczyć należy proste linie, wszelkie zaokrąglenia, obłe kształty i miękkie linie, niebanalne kontrasty, geometryczne formy, nietuzinkową kolorystykę. Styl retro nie moi się odważnych kolorów i ich niespotykanych połączeń. Poza pastelowymi i rozbielonymi barwami (błękit, róż, miętowa zieleń) spotkać tu można również mocne akcenty czerwieni, czerni, granatu czy musztardowej żółci. Do tego proste, białe meble kuchenne bez zbędnych udziwnień, kolorowe talerze i wzorzyste kubki – i wnętrze retro w pełnej okazałości. Styl retro to styl, w którym dużą rolę grają dodatki – stylizowane sprzęty kuchenne, żeliwne garnki w kolorach dopasowanych do pozostałych elementów dekoracyjnych, urokliwe bibeloty i akcesoria stojące w przeszklonych witrynkach lub na półkach ściennych. Na podłodze stare skrzypiące dechy, a pomiędzy szafkami górnymi i dolnymi płytki – cegiełki, typu „metro”. To styl, który prezentuje cały przekrój możliwości – od słodkiego, landrynkowego, do kolorowego odłamu „pop-art”. Nie można mu odmówić uroku. Jest to styl, który wydaje się być najbardziej przyjazny dla użytkownika. Tu nie ma sztywnych zasad i trzymania się konwencji – tu jest więcej luzu, swobody i miejsca na szaleństwo. Meble kuchenne w stylu retro grają rolę drugoplanową – stanowią tło dla pozostałych elementów i dekoracji. Wystarczy, że będą proste, jednobarwne, najczęściej białe, a uzupełnione charakterystycznymi dodatkami z miejsca stworzą kuchnię nawiązującą do dawnych lat.
Najmodniejsze kuchnie 2021
Najmodniejsze meble kuchenne nie powinny być naszym priorytetem: wczoraj na salony wdarł się loft, dziś modne jest boho, jutro królować może styl scandi, a za dwa lata tron przejmie styl glamour. Przy tak poważnej inwestycji, jaką jest stworzenie kuchni, nie powinniśmy podążać za modą i chwilowymi trendami, a raczej rozsądkiem i własnymi, trwale ugruntowanymi upodobaniami. Pamiętajmy też, że w swoich wyborach nie powinniśmy się kierowań opiniami osób trzecich. Owszem: dobrze jest przyjąć ich rady, ale należy je przefiltrować przez sito własnych przekonań i doświadczeń. Warto również dopasować wyposażenie kuchni do pozostałej części domu lub mieszkania. Dla zobrazowania: kuchnia w stylu loft w otoczeniu wystroju prowansalskiego będzie wyglądać groteskowo. Warto również szukać oryginalnych przedmiotów z epoki: oryginalne lampy, zastawa stołowa czy inne naczynia będą wyglądać dużo ciekawiej niż współcześnie stylizowane.