Siedzisko staje się coraz bardziej popularnym elementem wyposażenia przedpokoju. Jest lubianym rozwiązaniem, bo pełni funkcję nie tylko dekoracyjną, ale przede wszystkim użytkową. Zastosowanie siedziska w przedpokoju ma swoje uzasadnienie: to wygodne miejsce do zakładania butów, ale może też stanowić strefę oczekiwania na pozostałych domowników, którzy nie są jeszcze gotowi do wyjścia.
Siedzisko – mebel, a może coś innego?
Siedzisko w przedpokoju może być tylko umowną nazwą miejsca do siedzenia. W związku z tym nie musi to być specjalnie przygotowany mebel, który zwyczajowo zwie się właśnie siedziskiem. Może ono przybrać różną postać: do siedzenia może służyć również krzesło, fotel, pufa, a nawet niski stołeczek. Ten ostatni jest o tyle wdzięcznym elementem, że zajmuje niewiele miejsca i jest mobilny – tj. w każdej chwili możemy przenieść go w inne miejsce. Stosując zydelek jako siedzisko w przedpokoju, należy mieć na uwadze kwestie bezpieczeństwa — musi on być stabilny. Należy również zwrócić szczególną uwagę na korzystające z niego dzieci, dla których może stanowić świetne, ale niebezpieczne i grożące upadkiem miejsce do zabawy.
Bezpieczniejszą opcją wydaje się pufa – im większa, tym lepiej wyważona i stabilniejsza. Dodatkowo jej miękkie obicie może zamortyzować skutki dziecięcych upadków.
Alternatywą może być zwykłe krzesło lub fotel – wstawione do przedpokoju z powodzeniem sprawdzą się do zakładania butów. Wymagają niestety większej przestrzeni niż wcześniejsze propozycje. Decydując się na krzesło lub fotel, warto dobrać je stylistycznie do pozostałych mebli.
W przedpokoju w stylu loft dobrze sprawdzą się meble o geometrycznych kształtach, z wykończeniem ze skóry. Do przedpokoju w stylu prowansalskim lepiej dobrać meble o bardziej miękkich, obłych kształtach, np. z lnianą tapicerką. Z wnętrzem nowoczesnym świetnie będzie współgrać elegancki aksamit.
Siedzisko — jakie jeszcze funkcje może pełnić w przedpokoju?
Mebel zwyczajowo zwany siedziskiem może mieć postać ławeczki. Najwygodniejsze są te z tapicerowaną strefą do siedzenia – ta ostatnia może być zintegrowana z meblem lub może stanowić osobny element. Istotna jest wysokość siedziska – górna krawędź poduchy powinna znajdować się na wysokości około 45 cm. Wyższe siedzisko będzie niewygodne w użytkowaniu, z kolei ze zbyt niskiego siedziska będzie się niewygodnie wstawać, szczególnie osobom starszym. Dla osób z praktycznym podejściem do urządzania domu lepsza będzie ławeczka bez elementu tapicerowanego.
Siedzisko może być osobnym meblem, ale może również stanowić integralną część pozostałej zabudowy meblowej. Może być wydzielonym elementem szafy do zabudowy. Ciekawie wygląda wtedy zastosowanie tapicerki zarówno na siedzisku, jak i ścianie za nim. Da to wrażenie przytulności i „otulenia” – takie miejsce ma szansę stać się ulubionym miejsce w domu, szczególnie dla dzieci. Siedzisko może być również ukryte w zabudowie – jest to mniej wygodne rozwiązanie, ale sprawdzi się w sytuacji, gdy nie chcemy zaburzać gładkiej, minimalistycznej linii zabudowy.
Siedzisko może również służyć jako miejsce do przechowywania. Przestrzeń poniżej miejsca do siedzenia może zająć szafka do chowania np. butów. Jeśli przestrzeń ta nie będzie zabudowana, to w jej obrębie również można przechowywać buty – szczególnie przydatne będzie wyznaczenie tu miejsca na obuwie mokre lub zabrudzone, które musi obeschnąć przed schowaniem do szafki. W takiej konfiguracji warto od spodu siedziska zastosować niziutką szufladę na drobne akcesoria obuwnicze, takie jak pasty i szczotki do butów lub dodatkowe wkładki do obuwia.
Z jakiego materiału powinno być wykonane siedzisko?
Zważywszy na umiejscowienie mebla, siedzisko powinno być wykonane z materiałów trwałych i odpornych na wilgoć i ewentualne uszkodzenia. Dobrze sprawdzą się wszelkie stalowe konstrukcje, najlepiej malowane proszkowo. Dobrze zabezpieczone drewno również zda egzamin podczas intensywnego użytkowania – szczególnie że surowiec ten jest wdzięcznym materiałem do naprawiania i odnawiania. Najmniej trwałe wydają się płyty laminowane, ale i one sprawdzają się dobrze pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia krawędzi. Pod pojęciem „odpowiednie” powinniśmy rozumieć zabezpieczenie krawędzi odpowiednim obrzeżem przy pomocy wodoodpornego kleju. Wszelkie elementy tapicerowane powinny być wykonane z tkaniny hydrofobowej i plamoodpornej, a w przypadku właścicieli zwierząt również odpornej na działanie niszczycielskich pazurów. Kwestia koloru jest sprawą drugorzędną, ale warto mieć w pamięci fakt, że na jasnej tapicerce brud jest dużo bardziej widoczny i nawet czyszczenie może nie usunąć wszystkich plam, jakie powstaną w trakcie intensywnego użytkowania przedpokoju.
Jak duże powinno być siedzisko?
Wielkość siedziska jest kwestią indywidualną. Siedzisko może mieć taką wielkość, na jaką pozwoli nam metraż przedpokoju. Jedyną istotną wartością jest wysokość, która powinna wynosić około 45 cm, licząc do górnej krawędzi. Szerokość i głębokość powinny być dostosowane do możliwości, jakie daje pomieszczenie, ale takim minimum wydaje się około 45x45cm, co odpowiada mniej więcej wymiarowi krzesła. Oczywiście, jeśli jako siedzisko potraktujemy mały, drewniany stołeczek, to jego wymiary będą znacząco odbiegać od podanych wyżej wartości, ale jeśli miejsce na to pozwala, to warto przeznaczyć na siedzisko minimum tyle miejsca, ile podano wyżej. Oczywiście im większe siedzisko, tym więcej osób jednocześnie może z niego skorzystać, ale równocześnie należy mieć na uwadze, że będzie to miejsce o zmarnowanym potencjale, jeśli chodzi o przechowywanie.