Aby poprawnie zaprojektować kuchnię na modłę prowansalską, należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad genezą tego stylu. Jego istotą jest nawiązanie do Prowansji, czyli południowo – wschodniego regionu Francji, kojarzącego się przede wszystkim z sielskimi krajobrazami pełnymi pól lawendy i domami wybudowanymi z kamienia, który był kluczowym elementem budulcowym tamtego regionu. Styl prowansalski ma więc w sobie akcenty wiejskie, ale nie w postaci surowej i nieokrzesanej, tylko bardziej zbliżonej do stylistyki wnętrz angielskich – wszak Prowansja to region Francji, znanej przecież z upodobania do elegancji i szlachetnych materiałów.
Kolory do kuchni w stylu prowansalskim
Kuchnię urządzoną w stylu prowansalskim cechować będzie w pierwszej kolejności jasna kolorystyka. Tu nie ma miejsca na ciemne, mroczne tony ani żywe, jaskrawe barwy. Prym wiodą więc jasne, pastelowe kolory, a niekwestionowaną królową jest biel. Obok niej świetnie sprawdzą się beże i delikatne, ciepłe szarości, a także subtelne pastele. Poza meblami w tym kolorze istotny jest też stonowany kolor ścian. W stylu prowansalskim nie ma miejsca na ekstrawaganckie rozwiązania – przeważa raczej ukłon w stronę klasyki i spokojnej, sielskiej elegancji.
Niewskazane są również fronty mebli w wysokim połysku, które kłócą się z wizją wiejskiej, ciepłej kuchni. W kuchni urządzonej w stylu prowansalskim optymalnie sprawdzą się fronty ramiakowo – płycinowe, najlepiej drewniane. Popularnym sposobem ich wykończenia jest malowanie z efektem przecierki, co daje ciekawy, rustykalny efekt, a jednocześnie jest niebywale praktyczne. Fronty nie muszą mieć gładkiego i nieprzeziernego wypełnienia – często spotykanym rozwiązaniem są ażurowe wstawki wykonane z drewna lub wikliny. Chętnie stosowane są również fronty ze szkłem, co pozwala na wyeksponowanie dekoracyjnej zawartości szafek.
Jakie wybrać materiały do kuchni w stylu prowansalskim?
Ze stylem prowansalskim kojarzą się naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, metal czy len, mile widziana jest również wiklina. Z tego też powodu w kuchniach urządzanych w tym stylu królują te surowce (lub ich imitacje). Drewno to oczywiście meble kuchenne, ale też blaty, podłoga, a także stolarka okienna i drzwiowa. Często spotykanym elementem są również belki na suficie. W pierwotnej postaci stanowiły one element konstrukcyjny budynku, dziś często montuje się ich imitacje dla uzyskania podobnego efektu. Kamień stanowiący onegdaj budulec prowansalskich domów, dziś z powodzeniem może zostać zastosowany podczas urządzania wnętrz w stylu prowansalskim. Rewelacyjnie sprawdzi się jako blat kuchenny, ale też jako okładzina podłogowa czy ścienna. Elementy metalowe mogą pojawić się w akcentach, takich jak uchwyty i gałki meblowe czy karnisze – a te ostatnie są niezwykle istotne, bo wiążą się z kolejnym ważnym punktem, jakim są zasłony i inne tekstylia. Aby dodatkowo podkreślić charakter kuchni, dobrze jest uzupełnić ją o elementy dekoracyjne, takie jak bibeloty, porcelana czy właśnie zasłony wykonane z naturalnych materiałów (lnu lub bawełny). Mogą to być gładkie tkaniny, bez żadnego nadruku, ale dużo bardziej popularne są materiały z roślinnym printem. W nowocześniejszym wydaniu zamiast zasłon sprawdzi się roleta rzymska. Wśród dodatków budujących klimat na uwagę zasługują również uchwyty i gałki meblowe – najczęściej ceramiczne, mosiężne lub kute. Uchwytem często kojarzonym ze stylem prowansalskim jest uchwyt typu „muszelka”. W kuchni urządzonej na wzór prowansalskiej nie może zabraknąć miejsca na zioła czy małe bukieciki kwiatów – najlepiej w postarzanych glinianych doniczkach czy wazonach.
Styl prowansalski czy nowoczesny – co wybrać?
Kuchnia w stylu prowansalskim odchodzi od ujednolicania zabudowy kuchni: tutaj meble kuchenne są zróżnicowane. Występują w różnych wielkościach, często mają zróżnicowane wypełnienie frontów. W zabudowie mogą być wkomponowane dodatkowe elementy dekoracyjne, jak kolumienki czy pilastry. Charakterystyczne są niewielkie szufladki np. w szafkach górnych. Często spotykane są specjalne otwarte szafki z pionowymi przegrodami na talerze oraz ozdobne gzymsy wieńczące szafki kuchenne. W kuchni prowansalskiej nie znajdziemy pełnej zabudowy, która ma sprawiać wrażenie „ściany” – tu preferowana jest lżejsza zabudowa przywołująca na myśl tradycyjny kredens. Wbrew aktualnym trendom zabudowa w kuchni utrzymanej w stylu prowansalskim nie sięga do sufitu, co powoduje, że wydaje się ona lżejsza. Charakterystycznym elementem kuchni może być dekoracyjnie zabudowany okap. Warto również, by kuchnia korespondowała z wystrojem pozostałej części domu. Kuchnia w stylu prowansalskim przywołuje na myśl skojarzenia sielsko – romantyczne, więc urządzenie pozostałych pomieszczeń np. w stylu nowoczesnym wyglądałoby groteskowo. Kuchnia w stylu prowansalskim będzie dobrym wyborem dla miłośników wiejskiego życia oraz osób, które dobrze się czują wśród bibelotów. Sprawdzi się w rodzinach, dla których kuchnia jest sercem domu i w której spędza się dużo czasu. Zupełnie nie odnajdą się w niej minimaliści i fani ascetycznych wnętrz. Nie sprawdzi się w nowoczesnym budownictwie z dużą ilością przeszkleń i przestrzenią otwartą na pozostałe części domu – zatraca się wtedy uczucie przytulności tak charakterystyczne dla tego stylu.