Stoły i krzesła do kuchni – jakie wybrać?

Stół i krzesła do kuchni nie są obowiązkowym wyposażeniem kuchni. Pojawiają się tam, gdzie ich użytkownicy nie mają odrębnego pomieszczenia przeznaczonego na jadalnię lub też chcą mieć wydzielony kącik w kuchni, by można było na szybko przekąsić śniadanie czy wypić szybką kawę. Stół i krzesła kuchenne mogą być idealnie dopasowane do pozostałych mebli kuchennych, stanowiąc wizualny komplet, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by były całkowicie oddzielnym bytem – takie eklektyczne mieszanki są teraz bardzo popularne i dodają charakteru poprawnym, ale nieco nudnym zabudowom kuchennym.

Stoły do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Kupując stół z krzesłami do kuchni należy w pierwszej kolejności wydzielić dla niego przestrzeń w kuchni. Ilość dostępnego miejsca będzie determinować wielkość samego stołu oraz liczbę krzeseł. Oczywiście ilość krzeseł powinna korelować z ilością domowników, ale nie zawsze jest to możliwe do zrealizowania – na małych powierzchniach trudno oczekiwać, że uda się upchnąć krzesła dla wszystkich członków rodziny wielodzietnej. Stoły kuchenne mogą występować w różnych kształtach: kwadratowych, prostokątnych lub okrągłych. Rzadziej umieszcza się w kuchniach stoły o owalnym kształcie – te częściej spotykane są w jadalniach. Na niewielkim metrażu małe stoły do kuchni często ustawia się pod ścianą i stanowią one nie tylko miejsce do spożywania posiłków, ale również dodatkowe miejsce do pracy. W komplecie z nimi występują niewielkie, zgrabne krzesła lub taborety. Zdarzają się również krzesła składane, które można np. zawiesić na specjalnie zamocowanym uchwycie na ścianie w czasie, gdy nie są potrzebne. Szczególnie pomysłowym rozwiązaniem jest zestaw stół z krzesłami, w którym to stole blat się składa i rozkłada, a przestrzeń pod blatem przeznaczona jest do przechowywania złożonych krzeseł. W niewielkich kuchniach małe stoły do kuchni mogą też przyjmować postać blatu opuszczanego ze ściany lub blatu wysuwanego z szafki na specjalnych, wzmocnionych prowadnicach. Warto, by stoły kuchenne (szczególnie te w wąskich pomieszczeniach) miału zaokrąglone rogi i niezbyt ostre brzegi – pozwoli to zapobiec bolesnym uderzeniom, a nawet skaleczeniom w przypadku niespodziewanego zetknięcia się ze stołem. Stół i krzesła kuchenne powinny być rozmieszczone w taki sposób, by nie utrudniały komunikacji w kuchni. Jest to szczególnie istotne na trasie piekarnik – blat roboczy (lub płyta grzewcza – blat roboczy).

Stoły i krzesła kuchenne do dużych pomieszczeń

Stoły i krzesła do kuchni, która charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, powinny być dostosowane do jej wielkości. Ich dobór nie jest rzeczą łatwą, jednak również duża kuchnia może stanowić nie lada wyzwanie dla projektanta. W dużych pomieszczeniach istotne jest, by nie zatracić proporcji pomiędzy pomieszczeniem a meblami. Dotyczy to głównie zabudowy kuchennej, ale obejmuje również krzesła i stół do kuchni. Zbyt małe stoliki i krzesła do kuchni wstawione do dużych przestrzeni będą wyglądały groteskowo i śmiesznie. Duża kuchnia wymaga dużego, reprezentacyjnego stołu, a również krzesła stołowe powinny być w takim przypadku pokaźne i komfortowe, by zachęcać biesiadujących do wspólnego spędzania czasu przy kuchennym stole. Ciekawą opcją jest łączenie stołu z wyspą kuchenną. Te dwa elementy meblowe różnią się wysokością, więc najpopularniejszym rozwiązaniem jest dosunięcie jednego brzegu stołu do wyspy kuchennej, tworząc w ten sposób wrażenie, jakoby stół z krzesłami do kuchni „wychodziły” z wyspy.

Jakie krzesła wybrać do kuchni

Dobierając krzesła warto przyjąć zasadę, że krzesła do jadalni mogą być większe, bardziej masywne, nawet zbliżone wielkością do niewielkiego fotela. Do bardziej reprezentacyjnych wnętrz sprawdzą się modele tapicerowane, z dekoracyjnymi przeszyciami, pikowaniami i ozdobną kołatką umieszczoną na tylnej stronie oparcia. Krzesła do kuchni powinny być bardziej zwarte i kompaktowe. Muszą być praktyczne i funkcjonalne, wychodząc bez szwanku ze wszelkich kuchennych przygód. Kuchnia to miejsce, w którym występuje szczególnie trudny do usunięcia tłusty kurz, dlatego też umieszczanie w niej jakichkolwiek krzeseł i innych mebli tapicerowanych może przysporzyć kłopotów z ich czyszczeniem. Oczywiście pozostałe elementy tekstylne (np. zasłony czy firany) również są narażone na tłuste opary, ale ich czyszczenie jest dużo łatwiejsze – wystarczy je zdjąć i wyprać. Takiej możliwości nie ma w przypadku mebli tapicerowanych. Lepiej więc, by krzesła i stoły do kuchni były wykonane z materiałów łatwych do pielęgnacji – może to być drewno, metal, a nawet tworzywo sztuczne. Warto też, by stoły do kuchni z krzesłami nie miały zbyt dużo zdobień i drobnych zakamarków (w postaci misternych rzeźbień), w których mógłby się gromadzić ten trudny do usunięcia tłusty kurz.

Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.