Odejście od klasycznych, bezpiecznych kolorów mebli kuchennych uznawane jest za wyraz odwagi. Tymczasem taka taktyka może być sposobem na stworzenie ciekawego, nietuzinkowego wnętrza. Wśród kolorów uznawanych za bezpieczne i łatwe do aranżacji wymienić można biel, czerń, wszelkie odcienie szarości i brązów. Niebieski we wszystkich jego wariacjach jest ich całkowitym przeciwieństwem. Być może stoi za tym stereotyp wciąż jeszcze powielany przez wiele projektowych szkół, przekonujący o tym, że kuchnia nie powinna być urządzona w kolorze niebieskim. Zapewne ma to związek z psychologią kolorów, która mówi, że niebieski jest kolorem obniżającym apetyt. Ponadto żywność nie występuje w naturze w tym kolorze, a niebieski odcień może przybrać zepsute jedzenie (wyjątkiem mogą być np. sery z niebieską pleśnią).
Wyjście poza schemat
Chęć urządzenia kuchni w kolorze niebieskim to wyjście poza schemat, dzięki czemu może powstać kuchnia niesztampowa, inna niż wszystkie, zapadająca w pamięć. Będzie ona doskonałym wyborem dla osób, które nie boją się eksperymentów i odważnych rozwiązań, pewnych siebie, niedających się stłamsić, broniących swojego zdania i kreujących swoją przestrzeń zgodnie z własnymi przekonaniami. Takie osoby często muszą stawić czoła nie tylko dalszemu otoczeniu, ale muszą przekonać do swojej wizji również najbliższych – współmieszkańców. Umiejętność perswazji bywa tu bardzo przydatna. Jak widać, jeden rzut oka na kuchnię może wiele powiedzieć o charakterze danej osoby – często jeszcze zanim ją tak naprawdę poznamy. Taka kuchnia może być też perełką dla kulinarnych i wnętrzarskich influencerów – oryginalna, wyróżniająca się sprawi, że zostanie zapamiętana przez odbiorców i nie zniknie w tłumie tysiąca innych, podobnych do siebie.
Kuchnie we wszystkich odcieniach niebieskiego
Niebieska kuchnia to nie tylko kuchnia w kolorze chabrowym lub błękitnym – to całe spektrum możliwości i niuansów kolorystycznych, które pozwolą uzyskać rozmaite efekty końcowe. Dziś wiele osób otwiera się na nowe możliwości i nie ma tak zatwardziałych poglądów, ale jednak wybór koloru kuchni to wciąż kwestia wywołująca wiele emocji. Świeże spojrzenie projektantów otwiera przez przyszłymi użytkownikami drzwi do nowych, ciekawych realizacji, wśród których znajdują się właśnie niebieskie kuchnie. Póki co prym wiodą granatowe meble kuchenne, które stopniem nasycenia koloru tak bardzo przypominają kuchnie antracytowe lub w kolorze butelkowej zieleni. Ciemne meble kuchenne wciąż uznawane są za łatwiejsze w aranżacji i chętniej wybierane niż ich jaśniejsze odpowiedniki. A to błąd, ponieważ jaśniejsze odcienie niebieskiego mogą być zjawiskowe i dać spektakularne efekty przy zastosowaniu na meblach kuchennych.
Pomysły na niebieską kuchnię
Kuchnia z niebieskimi frontami może być utrzymana cała w jednolitym kolorze, ale może też łączyć się z innymi barwami. Błękit w zestawieniu z jasnym drewnem i bielą da wrażenie świeżej, muśniętej wodą i wiatrem kuchni, przenosząc w myślach na tereny nadmorskie i przywołując wakacyjny klimat. Te barwy są zresztą odpowiednie do kuchni urządzonej w stylu Hampton, szczególnie jeśli zostały zastosowane w przestronnym pomieszczeniu z dużymi przeszkleniami. Kuchnia z frontami ramiakowo-płycinowymi w odcieniu gołębiego błękitu, zestawionymi z marmurowym blatem i taką samą okładziną na ścianie, z eleganckimi dodatkami w postaci srebrnych uchwytów – muszelek i chromowanej armatury będzie z kolei bardzo reprezentacyjna i wytworna. Granatowe meble kuchenne będą wspaniale korespondować z drewnianym blatem. Ciemniejsze, przygaszone odcienie będą też najlepszym wyborem do kuchni urządzonej w stylu loftowym. Połączone z czarnymi, stalowymi elementami (np.widocznymi konstrukcjami szafek czy kratownicą na wino) i ciemnym blatem stworzą klimat jak z nowojorskiej, pofabrycznej dzielnicy. Mimo powszechnej opinii, że niebieski jest kolorem męskim, jego delikatniejsze (jakby przygaszone lub przykurzone) odcienie doskonale pasują do kobiecych, eterycznych wnętrz. W połączeniu ze szlachetnym drewnem, złotymi dodatkami i miękkimi tkaninami przywołują skojarzenia z delikatnością i kobiecym wdziękiem. Dla stworzenia niebieskiej kuchni z bardziej dominującym, agresywnym, męskim pierwiastkiem, warto sięgnąć po surowe materiały towarzyszące takie jak beton czy cegła.
Jaki kolor ścian do niebieskiej kuchni?
O ile meble w kolorach takich jak biel, czerń czy szarość dają nam szerokie możliwości w zakresie doboru koloru na ściany, o tyle w przypadku niebieskiego wybór ten będzie ograniczony. Decydując się na niebieskie meble kuchenne warto pamiętać, że to one mają być bohaterami kuchni, a kolor ścian ma stanowić jedynie tło podkreślające ich urodę. Warto więc postawić na ponadczasową biel, ewentualnie bardzo jasne odcienie szarości lub beżu, by nic nie odciągało uwagi od charakteru mebli.