Oświetlenie w kuchni to jeden z ważniejszych warunków wygodnej pracy w kuchni. Nic bowiem nie jest tak frustrujące podczas wykonywania codziennych kuchennych czynności, jak niedostateczna ilość światła. Jest to nie tylko męczące, ale również niebezpieczne – wszak w kuchni operuje się ostrymi narzędziami, wykonując prace wymagające precyzji. Poza oświetleniem centralnym, dającym światło ogólne, warto również zadbać o dobre oświetlenie poszczególnych punktów kuchni. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się wyspa, warto umieścić nad nią dodatkowe źródło światła (jedno, dwa, a nawet trzy – w zależności od wielkości samej wyspy). Analogiczną funkcję co lampa nad wyspą pełni w obszarze szafek górnych oświetlenie podszafkowe.
Oświetlenie pod szafki kuchenne – jakie wybrać?
Dobre oświetlenie poszczególnych sekcji roboczych to jeden z podstawowych warunków odpowiadających za ergonomię w kuchni. Dobrze jednak, aby poza swoją podstawową funkcją charakteryzowało się również innymi cechami, wśród których najbardziej pożądane są: energooszczędność, długa żywotność, bezpieczeństwo użytkowania oraz – co jest nie mniej ważne – walory dekoracyjne. Spośród całego wachlarza możliwości wyszczególnić można oświetlenie halogenowe, świetlówkowe oraz najpopularniejsze obecnie ledowe.
Jeśli oświetlenie pod szafki kuchenne nie zostało zamontowane na etapie montażu kuchni – nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować je właściwie w dowolnym momencie użytkowania kuchni. Oczywiście sam montaż może być wtedy nieco utrudniony, ale nie jest niemożliwy. Należy przy tym wspomnieć, że rynek oferuje nam niezliczoną wręcz ilość wariantów oświetlenia pod szafki kuchenne – i tylko od nas, naszego budżetu i upodobań estetycznych zależeć będzie, na co finalnie się zdecydujemy.
Jednym z rozwiązań jest zastosowanie opraw świetlówkowych najczęściej w postaci długich, cienkich rurek, które intensywnie oświetlają blat roboczy. Charakteryzują się długą żywotnością, niskim zużyciem energii oraz bezpieczeństwem użytkowania. Warto wybierać świetlówki renomowanych producentów, które szybko się rozświetlają, a także dają możliwość pracy ze ściemniaczem.
Z kolei oświetlenie halogenowe to najczęściej oświetlenie punktowe, które przyjmuje różną formę: mogą to być oprawy z pojedynczą żarówką, listwa z kilkoma punktami świetlnymi lub oczka, których montaż wymaga wiercenia otworów w meblach.
Najpopularniejszym aktualnie rozwiązaniem są ledy pod szafkami kuchennymi w postaci podłużnych taśm umieszczanych w dolnej części szafek górnych, które równomiernie oświetlają cały blat roboczy, nie nagrzewają się, nie są skomplikowane w montażu, a przede wszystkim cechuje je wysoka żywotność i niewielki pobór energii.
Ledy pod szafkami kuchennymi
Poza standardową formą taśm ledy występują również w innych postaciach. Mogą przyjąć formę niewielkich oczek, ale również sporych płaszczyzn jako element konstrukcyjny szafek górnych. Ich niezaprzeczalną zaletą jest mnogość rozwiązań i możliwość stosunkowo wygodnego montażu nawet w gotowej już kuchni. Niemniej jednak warto zaplanować źródła światła już na etapie projektowania kuchni. Analizując własne zwyczaje warto przemyśleć, gdzie najlepiej je umieścić i jaka powinna być ich moc dla wygodnej pracy w kuchni. Wiadomo, że w miejscach najczęściej używanych światło powinno być odpowiednio intensywne, ale równie dobrze w kuchni może znaleźć się strefa (np. z wyeksponowaną ładną zastawą), która nie wymaga mocnego oświetlenia, a jedynie delikatnego podświetlenia dekoracyjnego – wtedy światło nie musi być tak silne. Taśma led pod szafkami kuchennymi może być przyklejona bezpośrednio do mebli lub umieszczona w specjalnej aluminiowej listwie zamykanej „kloszem” z tworzywa sztucznego. Najczęściej klosz ma barwę mleczną i pozwala równomiernie rozproszyć światło. Nie jest to jednak jedyny wariant: nowością są czarne listwy z czarnymi kloszami, które – wbrew pozorom – nie przytłumiają światła, za to pięknie komponują się w kuchniach z czarnymi szafkami górnymi. Listwy również mogą być montowane dwojako: mogą być przyklejane bezpośrednio do szafki albo wklejane w specjalnie wyfrezowany w tym celu rowek. Jeśli chcemy, by listwa była umieszczona w szafce właśnie w ten sposób, należy zaznaczyć ten fakt stolarzowi jeszcze przed montażem kuchni celem wykonania odpowiedniego frezowania. Ledy pod szafkami kuchennymi to również szerokie możliwości aranżacyjne. Poza klasyczną białą barwą (neutralną, ciepłą lub zimną) możemy również zastosować taśmę RGB o wielu wariantach kolorystycznych. Ledy dają też możliwość ściemniania do oczekiwanego przez nas natężenia.
Oświetlenie podszafkowe w kuchni – …i niech stanie się jasność! Tylko jak?
Oświetlenie podszafkowe może być włączane na różne sposoby: z klasycznego włącznika (oczywiście po poprawnym podłączeniu wszystkich przewodów elektrycznych w odpowiedni sposób) lub za pomocą włącznika zintegrowanego z lampą. W przypadku ledów ciekawą opcją jest umieszczenie na końcu taśmy włącznika dotykowego, który po wyłączeniu oświetlenia jest delikatnie podświetlony, żeby w ciemności łatwo można było zlokalizować jest umiejscowienie. Dla fanów nowinek technologicznych i nietypowych rozwiązań dobrą alternatywą może być zintegrowanie włącznika pojemnościowego w dowolnym miejscu mebli kuchennych, np. w blacie. Dotknięcie jego powierzchni w określonym obszarze skutkuje włączeniem oświetlenia podszafkowego. Jednym z najnowszych sposobów obsługiwania instalacji oświetleniowej jest sterowanie nim przy pomocy Wi-Fi.
Oświetlenie podszafkowe w kuchni. Czy zawsze jest niezbędne?
Oczywiście lampy pod szafki kuchenne nie są obowiązkowym elementem wyposażenia kuchni, jednakowoż bardzo ułatwiają wykonywanie wszystkich czynności podczas przygotowywania posiłków. Wbrew pozorom oświetlenie podszafkowe przydaje się nie tylko podczas korzystania z kuchni wieczorem i w nocy. Doskonale sprawdzi się również w ciągu dnia – szczególnie jeśli układ kuchni wymaga od nas pracy tyłem do okna. W tej sytuacji własnym ciałem zasłaniamy sobie światło padające przez okno i oczywistym jest, że powierzchnia robocza nie jest wtedy dostatecznie oświetlona. Oświetlenie podszafkowe do kuchni staje się wtedy niezbędne. Lampki pod szafki kuchenne są również nieodzowne w ciemnych pomieszczeniach, z małym oknem (lub w ogóle bez okna), lub z otworami okiennymi umieszczonymi wysoko, tudzież umiejscowionymi od strony północnej. Ponadto im ciemniejszy kolor ścian w kuchni, tym większa część światła jest pochłaniana i mniejsza jego ilość pada na blat roboczy – sytuację ratują wtedy jedynie lampki pod szafki kuchenne.